Relacja z pielgrzymki Złotych Jubilatów

Pół wieku temu ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Dziś są rodzicami, dziadkami, a nawet pradziadkami. W minioną niedzielę w kościele akademicko-seminaryjnym odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Złotych Jubilatów, którą celebrował ks. bp. Paweł Stobrawa. W uroczystości brało udział około 500 par.

Eucharystia rozpoczęła się o godz. 14:00. Mimo wysokiej temperatury kościół wypełniony był po brzegi małżonkami, lecz również ich bliskimi i znajomymi. To pokazuje, iż jubileusz nie jest świętem wyłącznie małżonków, lecz także ich rodzin i wspólnot, do których należą.

Mszę koncelebrował Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, ks. Jerzy Dierżanowski oraz ks. Tomasz Piontek i ks. Krzysztof Kazimierz. Zwracając się do Jubilatów ks. Jerzy zwrócił uwagę, iż małżeństwa żyjące zgodnie z dekalogiem są pięknym skarbem kościoła, za który należy dziękować, lecz również gorąco się modlić.

Homilię wygłosił ks. biskup Paweł Stobrawa, który mówił o fundamentach sakramentu małżeństwa, którymi w chwili zawarcia przysięgi staje się Chrystus oraz wierność i uczciwość współmałżonków.

Po wygłoszeniu homilii nastąpił ważny moment- Jubilaci odnowili przysięgę małżeńską. Zwróceni do siebie, patrząc w oczy powtarzali za księdzem słowa, które po raz pierwszy wypowiedzieli pięć dekad temu.

Po Mszy Świętej odebrali również indywidualne błogosławieństwo, którego udzielił im ksiądz biskup.

Sandra Narewska