Co to jest duchowa adopcja?
PeÅ‚na poprawna nazwa brzmi: “Duchowa Adopcja Dziecka PoczÄ™tego Zagrożonego ZagÅ‚adÄ…”. Nie jest to wiÄ™c adopcja prawna dziecka po urodzeniu, pozbawionego opieki rodzicielskiej, do rodziny zastÄ™pczej, ale adopcja duchowa dziecka poczÄ™tego zagrożonego zabiciem w Å‚onie matki. Wyrażana jest osobistÄ… modlitwÄ… jednej osoby o ocalenie życia dziecka wybranego przez Boga DawcÄ™ Å»ycia. Trwa przez 9 miesiÄ™cy, okres wzrostu dziecka w Å‚onie matki. ZobowiÄ…zanie adopcyjne, poprzedza przyrzeczenie, które je utwierdza.
Istota Duchowej Adopcji wynika z osobistego: modlitewnego i uczynkowego wstawiennictwa do Jezusa Chrystusa osoby adoptującej duchowo, wstawiennictwo o pomoc w ratowaniu od zagłady jednego nieznanego, lecz wybranego przez Boga-Dawcę Życia zagrożonego aborcją dziecka. Trwa przez okres 9 miesięcy.
Jakie korzyści płyną z przystąpienia do Duchowej Adopcji?
Wiedza i podejmowanie Duchowej Adopcji ma odwodzić od zamiaru popeÅ‚nienia aborcji lub niszczÄ…cych ludzkie zarodki praktyk “in vitro”. Wiedza i podejmowanie tej posÅ‚ugi ma sÅ‚użyć ksztaÅ‚towaniu postaw pro rodzinnych. Osobom, które popeÅ‚niÅ‚y grzech aborcji, czy “in vitro”, lub w jakiÅ› sposób w niej uczestniczyÅ‚y, Duchowa Adopcja przywraca równowagÄ™ ducha i usuwa udrÄ™kÄ™ sumienia (syndromu postaborcyjnego).
Duchowa Adopcja umacnia ludzi w zdrowych zasadach moralnych, buduje w rodzinie poczucie więzi, wzajemnej miłości, bezpieczeństwa i solidarności, a nie zakłócony rozwój prokreacji jest gwarancją bezpiecznej egzystencji narodu.
Szczegóły dotyczące zasad podejmowania i praktykowania Duchowej Adopcji
DuchowÄ… AdopcjÄ™ rozpoczynamy od zÅ‚ożenia przyrzeczenia, które powinno być skÅ‚adane w sposób uroczysty w koÅ›ciele. Gdzie można skÅ‚adać takie przyrzeczenie, podano w oddzielnym rozdziale p.t. “Gdzie można podejmować D.A.?” Warunkowo można skÅ‚adać przyrzeczenie adopcyjne również prywatnie, przed Krzyżem lub Obrazem ÅšwiÄ™tym szczegóły w dziale Pytania i Odpowiedzi.
ROTA PRZYRZECZENIA DUCHOWEJ ADOPCJI
Najświętsza Panno, Bogurodzico Maryjo,
wszyscy Aniołowie i Święci.
Wiedziony pragnieniem niesienia pomocy
nienarodzonym, postanawiam mocno i przyrzekam,
że od dnia ………………………………
biorÄ™ w duchowÄ… adopcjÄ™ jedno dziecko,
którego imię jedynie Bogu jest wiadome,
aby przez 9 miesięcy, każdego dnia,
modlić się o uratowanie jego życia
oraz o sprawiedliwe i prawe życie po urodzeniu. Amen
Moimi zobowiązaniami adopcyjnymi będą:
- jedna Tajemnica Różańca Świętego
- moje dobrowolne postanowienia
- oraz poniższa codzienna modlitwa “Panie Jezu”, którÄ… teraz po raz pierwszy odmówiÄ™
TEKST CODZIENNEJ MODLITWY “PANIE JEZU”
Panie Jezu za wstawiennictwem Twojej Matki Maryi, która urodziÅ‚a CiÄ™ z miÅ‚oÅ›ciÄ… oraz za wstawiennictwem Å›wiÄ™tego Józefa, “CzÅ‚owieka Zawierzenia”, który opiekowaÅ‚ siÄ™ TobÄ… po urodzeniu, proszÄ™ CiÄ™ w intencji tego nienarodzonego dziecka które znajduje siÄ™ w niebezpieczeÅ„stwie zagÅ‚ady i które duchowo adoptowaÅ‚em. ProszÄ™, daj rodzicom tego dziecka miÅ‚ość i odwagÄ™, aby zachowali je przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyÅ‚eÅ›. Amen.
ZÅ‚ożenie przyrzeczenia powinny poprzedzać rekolekcje, “dni skupienia”, lub przynajmniej ustna informacja na temat podejmowania i praktyk Duchowej Adopcji podawana przed zÅ‚ożeniem uroczystego Å›lubowania.
Przyrzeczenie Duchowej Adopcji może być też skÅ‚adane prywatnie przed Krzyżem, najlepiej w któreÅ› Å›wiÄ™to Matki Bożej. Takie “prywatne” przyrzeczenie skÅ‚adamy wówczas, gdy nie ma warunków do uroczystego zÅ‚ożenie go w koÅ›ciele z peÅ‚nym ceremoniaÅ‚em. Takie sytuacje sÄ… usprawiedliwiane np. chorobÄ…, sÄ™dziwym wiekiem, niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ…, uwiÄ™zieniem, pracÄ… na morzu, skoszarowaniem w wojsku, znacznÄ… odlegÅ‚oÅ›ciÄ… miejsca zamieszkania kandydata od koÅ›cioÅ‚a sprawujÄ…cego liturgiÄ™ przyrzeczeÅ„ adopcyjnych.
Duchowa adopcja może być podjęta jeden raz, ale może być podejmowana cyklicznie co 9 miesięcy, jednak zawsze po wypełnieniu poprzednich zobowiązań. Każdorazową nową Duchową Adopcję powinno poprzedzać nowe przyrzeczenie.
Adoptujemy każdorazowo tylko jedno nieznane nam dziecko zagrożone aborcją. Pan Bóg-Dawca Życia zna jego imię i On sam nam je wybiera.
Postanowienia dodatkowe (dodatkowe praktyki) są uzupełnieniem Duchowej Adopcji. Są dobrowolne, lecz są chętnie widziane i praktykowane, ponieważ często stanowią potrzebę większego zadośćuczynienia, dziękczynienia, bądź wyproszenia łask u Bożej Opatrzności. Żeby podjęte postanowienia praktyk skutecznie i do końca wykonać, najlepiej jest podjąć jedną lub najwyżej dwie praktyki.
Może się zdarzyć, że zapomnimy lub zaniedbamy nasze zobowiązania adopcyjne. Długa przerwa, na przykład miesięczna, przerywa Duchową Adopcję i wymaga podjęcia jej od początku. Należy wtedy odbyć spowiedź, ponowić przyrzeczenia i starać się je dotrzymać. W wypadku krótkiej przerwy należy Duchową Adopcje kontynuować, przedłużając praktykę o ilość dni opuszczonych.
Tekst [za:] DUCHOWA ADOPCJA