Obecnie wielu narzeczonych emigruje do innych krajów, celem znalezienia lepszej pracy, zarobienia na pierwsze małżeńskie wydatki bądź dokończenia studiów w atrakcyjnej i prestiżowej lokalizacji. Jest to jak najbardziej naturalna sytuacja, w której młodzi ludzie zdobywają doświadczenie i jednocześnie poszukują swojego miejsca w świecie. Co wówczas, gdy para narzeczonych przebywająca za granicą pragnie wziąć ślub w Polsce?
Bardzo ważną kwestią, o której należy pomyśleć wcześniej, jest ukończenie nauk przedmałżeńskich. Jest to forma wspólnej pracy narzeczonych nad sobą i swoim związkiem, pogłębionym spojrzeniem na łączącą ich relację i ogromną inwestycję w przyszłe, małżeńskie życie. Nie należy bagatelizować ich wagi i znaczenia, co w przypadku decyzji narzeczonych o małżeństwie sakramentalnym jest jasne i zrozumiałe. Odradzamy logowanie się na stronach zapewniających odbycie nauk przedmałżeńskich on-line, kuszących wydaniem szybko i bez opłat stosownego zaświadczenia. Przygotowanie do małżeństwa to nie kurs zawodowy, który zależy „zaliczyć” lecz podjęcie odpowiedzialnej i przemyślanej decyzji o wspólnej drodze ku małżeństwu. Bardzo ważne, aby tą ścieżką iść RAZEM, bez pośpiechu, dając sobie możliwość przeżycia tego czasu w pełni i z należytą starannością.
- Warto przede wszystkim zgłosić się do parafii w Polsce, w której ma się odbyć ślub i porozmawiać z proboszczem o swojej sytuacji. Być może doradzi najlepszą formę ukończenia przygotowania nauk przedmałżeńskich, które odbywają się w okolicy – spotkań weekendowych, spotkań w małych grupach itd. Narzeczeni, przyjeżdżając na urlop być może dopasują odpowiedni termin i będą mogli wziąć udział w naukach i je ukończyć.
- Najlepszą praktyką byłoby znalezienie w swojej okolicy polskiego kościoła i umówienie się z proboszczem na spotkanie, celem omówienia możliwości odbycia nauk przedmałżeńskich. Listę polskich kościołów można sprawdzić na stronie: http://www.emigracja.chrystusowcy.pl/. Serwis zawiera także informacje o odbywających się w poszczególnych miastach Mszach Świętych w języku polskim oraz możliwości przystąpienia do spowiedzi świętej z polskojęzycznym księdzem.
- Aby uzyskać dokumenty w Urzędzie Stanu Cywilnego można posłużyć się pełnomocnictwem, którego wzór znajduje się na poszczególnych stronach USC. Wiąże się to jednak z dodatkową opłatą skarbową. Planując tego typu przedsięwzięcie warto skontaktować się z Urzędem i szczegółowo dopytać o sposób postępowania w sprawie.