Ruch Nowe Rodziny (powstały w 1967 r.) przez ponad 40 lat istnienia, zaproponował i rozpoczął nowy sposób bycia rodziną oraz nowatorską kulturę rodzinną opartą na czterech podstawach: wychowaniu, formacji, aktywności społecznej, solidarności.
Wszystko zaczęło się od zaangażowania jego członków w radykalne życie duchowością Focolari – duchowością jedności. W rodzinie powołanie to stanowi równocześnie formację. Relacje głębokiej jedności budowane każdego dnia przez rodziców, stają się mocnym punktem odniesienia w stosunku do dzieci. W tej perspektywie również różnice między pokoleniami nie są już ścieraniem się przeciwieństw, lecz pozytywną wymianą darów.narodził się w 1967 roku jako część Ruchu Focolari. Gromadzi rodziny, które pragną żyć duchowością jedności i wnosić w świat rodziny wartości promujące powszechne braterstwo. Proponuje formację małżeństw i dzieci, a także narzeczonych. Angażuje się na rzecz promocji kultury i polityki prorodzinnej, poprzez spotkania i publikacje oraz współpracę z wieloma instytucjami wychowawczymi.
Także w diecezji opolskiej Ruch Nowe Rodziny zaznacza swoją obecność. Choć nie angażuje tłumów, regularnie jednoczy kilkaset rodzin. Spotykają się one rozważając Słowo Życia (jedno z narzędzi Ruchu), dzieląc się swoim rodzinnym przeżywaniem chrześcijaństwa albo po prostu razem spędzając czas. Opolska wspólnota bierze także udział w wydarzeniach związanych z Ruchem o charakterze ogólnopolskim czy ogólnoświatowym.
Zobacz oficjalną stronę Focolari w Polsce : www.focolare.pl
Ruch Focolari, zrodzony w latach 40-tych XX w. we Włoszech wokół Chiary Lubich (1920-2008) i jej pierwszych towarzyszek, to wielka, obecna na całym świecie rodzina gromadząca dorosłych, młodych i dzieci, osoby duchowne i świeckie, o różnej pozycji społecznej. Chiara Lubich pytana wielokrotnie o streszczenie duchowości leżącej u podstawy Ruchu, odpowiadała bez wahania: jest to duchowość jedności, odpowiedź na modlitwę Jezusa do Ojca, „aby wszyscy stanowili jedno” (J 17, 21).
Tym, co łączy osoby należące do Ruchu Focolari jest przede wszystkim pragnienie radykalnego życia Ewangelią. Od samego początku, w Ruchu ukształtowała się praktyka wybierana krótkiego zdania z Pisma Świętego, które opatrzone komentarzem rozsyłane jest obecnie na cały świat. To Słowo życia – bo tak zostało nazwane – trafia również w dostosowanej formie do dzieci. Wszyscy starają się, aby było ono szczególnym drogowskazem na cały miesiąc, a potem dzielą się w różnych grupach owocami, jakie Słowo przyniosło w życiu każdego. Jest to niezwykłe doświadczenie ewangelizacji samego siebie – kształtowania w najbardziej codziennych sytuacjach nowej mentalności, opartej na Ewangelii.