Dzielenie życia na czas pracy i czas odpoczynku (świętowania) jest jednym z podstawowych podziałów funkcjonujących w naszym świecie. Dbamy o jakość naszego codziennego wysiłku, a jednocześnie jeszcze bardziej chcemy wyróżnić czas świąteczny i zadbać o jego wyjątkowy charakter.
Jedną z okazji do spotkań rodzinnych są sakramenty święte, zazwyczaj przyjmowane przez dzieci. Począwszy od Chrztu Świętego do Bierzmowania przyjął się zwyczaj organizowania spotkań rodzinnych, które są rezerwowane często już kilka lat wprzód. Cała oprawa imprez w ostatnich latach stała się mocno skomercjalizowana, a w odpowiedzi na rosnącą potrzebę „wyróżnienia się” i wyjątkowości odpowiadają kolejne firmy, specjalizujące się w organizacji tychże uroczystości, zajmujące się produkowaniem gadżetów i dodatków z symbolami chrześcijańskimi lub innymi nawiązującymi bezpośrednio do sakramentów.
Dbałość o szczegóły i wystrój, podkreślenie okazji do spotkania, jaką jest Chrzest Święty czy też Pierwsza Komunia Święta to ogromny walor, lecz jednocześnie pułapka. Jak odnaleźć się w gąszczu propozycji, wywieranych przez środowisko (i często niestety również rodzinę) presji i zorganizować dziecku niezapomniany dzień, w którym poczuje się ono ważne i jednocześnie zrozumie jak ważny sakrament przyjęło?
SAKRAMENTY
CHRZEST ŚWIĘTY
Zostaliście rodzicami! W ferworze nowych zadań i obowiązków pragniecie dać swojemu dziecku wszystko to, co najlepsze. Pragniecie również, aby przyjęło sakrament Chrztu Świętego, przez co zostanie przyjęte do wspólnoty Kościoła Katolickiego. Zastanawiacie się jednak jak się zabrać do przygotowania uroczystości, aby o niczym ważnym nie zapomnieć, a nade wszystko sprawić, aby miała ona wyjątkowy charakter dla Was i dla Waszej rodziny.
Sakrament
Sakramentu Chrztu Świętego udziela się w kościele. Udajcie się do swojej parafii na spotkanie z księdzem, celem ustalenia terminu Chrztu Świętego oraz nauk przedchrzcielnych dla rodziców dziecka i rodziców chrzestnych. Pamiętajcie iż aby dopełnić aktu będziecie potrzebować kilku dokumentów, których zakres ustalcie telefonicznie z proboszczem.
Rodzice Chrzestni
Przemyślcie sobie dokładnie kim będą rodzice chrzestni dla Waszego dziecka. Weźcie pod uwagę, aby były to osoby praktykujące, religijne, a jednocześnie związane z Waszą rodziną, które będą mogły wspierać Was w rodzicielskich obowiązkach i aktywnie uczestniczyć w procesie wychowywania dziecka. Dobrym pomysłem jest poproszenie na matkę i ojca chrzestnego członków rodziny – np. Waszego rodzeństwa, najbliższego kuzynostwa, osób, z którymi jesteście szczególnie związani i w dobrym kontakcie.
Prezenty
Chrzest Święty jest uroczystością rodzinną o bardzo istotnym znaczeniu, różniącym się od innych spotkań w gronie najbliższych. Stwarza to okazję do obdarowywania dziecka i rodziców prezentami, które nierzadko wiążą się z wysokimi kosztami ze strony rodziny. Nie pozwólcie na to, aby dobra materialne zdominowały ten dzień! Pamiętajcie, że najważniejsze jest przyjęcie Waszego dziecka na łono Kościoła oraz możliwość spotkania się z tej okazji z najbliższymi. W dobie wiecznego „nie mam czasu” każdy taki moment jest na wagę złota. Uczcie najmłodszych właśnie takich wartości i dawajcie sobą przykład takiego postępowania.
Alkohol na stole
Chrzest Święty to okazja do spotkania rodziny często dawno niewidzianej, aczkolwiek nie powinien stanowić okazji do picia alkoholu „za zdrowie maluszka”. Powiadomcie gości, iż spotkanie jest zorganizowane dla dziecka i nie planujecie żadnych trunków na stole. Pamiętajcie, że widok butelek na stole i wytwarzanie tradycji wznoszenia kolejnych toastów na cześć jubilata/solenizanta może po czasie stać się dla dziecka standardem, w ramach którego przyjmie, że każde święto musi być połączone z piciem alkoholu, bo inaczej jest „nieważne”.
PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA
Przygotowanie to również wspólne przeżywanie. Zapoznaj się z zakresem wiedzy, jaki będzie musiało poznać Wasze dziecko celem przygotowania się do sakramentu Komunii Świętej. Postarajcie się rozmawiać o kwestiach poruszonych na lekcjach religii i na bieżąco je omawiajcie. Dajcie dziecku poczucie, że przygotowuje się do niesamowitego sakramentu, który pozwoli mu na pełne uczestniczenie w Mszy Świętej. Odmawiając wieczorem wspólną modlitwę poproście o dobre przeżycie przygotowań do Komunii Świętej dla dziecka i całej Waszej rodziny. W miarę możliwości włączcie dziecko w przygotowania i wspólnie przygotujcie i roześlijcie zaproszenia do bliskich. Jeśli możecie to wspólnie wykonajcie również podziękowania dla rodziców chrzestnych i gości za obecność w tym ważnym dla Was dniu.
Prezenty
Podobnie jak w przypadku Chrztu Świętego i na temat pierwszokomunijnych prezentów stworzono już wiele legend. Nie sugerujcie się kwotami podawanymi przez „znajomego znajomych” ani wartością sprzętu elektronicznego, który „wypada” dać, nie pozwalajcie również, aby tego typu propozycje były uznane przez Waszych bliskich za obowiązujące. Pamiętajcie, że najważniejsze jest bycie razem w tym ważnym dla dziecka dniu – Was, chrzestnych, krewnych, przyjaciół. Pamiętajcie, że Pierwsza Komunia Święta nie jest okazją do częstowania gości alkoholem. Zadbajcie o dobrą atmosferę i zaproponujcie gościom np. wspólny spacer poobiedni, grę słowną, przygotujcie też kilka zabaw dla dzieci, które również będą zaproszone.
SAKRAMENT BIERZMOWANIA
Sakrament przyjęcia Bierzmowania różni się od Chrztu Świętego o Pierwszej Komunii Świętej zasadniczo: przyjmujący nie jest już małym dzieckiem i podejmuje się sakramentu związanego z osiągnięciem dojrzałości chrześcijańskiej. Postarajcie się, aby była to uroczystość ważna dla Waszej najbliższej rodziny: powiadomcie rodziców chrzestnych o uroczystości z odpowiednim wyprzedzeniem, zadbajcie, aby obok Was i Waszego dziecka były z Wami inne życzliwe osoby. Wspólnie zastanówcie się kto zostanie świadkiem Waszego dziecka. Przygotujcie symboliczny, acz cieszący oko prezent dla dziecka – może to być książka – np. tomik wierszy lub płyta z przemyśleniami, muzyką bądź inny drobiazg, który nawiązywałby do sakramentu, a jednocześnie pasował do przyjmującego.
CZAS ŚWIĄTECZNY
ŚWIĘTOWANIE NIEDZIELI
„Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” – trzecie przykazanie dekalogu mówi nam jak przeżywać dni, które są czasem wolnym od pracy i obowiązków zawodowych. Dynamika współczesnego świata często nie pozwala na należyte świętowanie, ale mamy dla Was kilka rad, jak spróbować tego dokonać:
Rodzina jest najważniejsza – bez względu na wszystkich i wszystko – niedziela to często jedyny czas w ciągu tygodnia, kiedy wszyscy domownicy są w domu. Celebrujcie tę chwilę poprzez:
Wspólny posiłek – w zależności od Waszego planu dnia niech to będzie uroczyste, powolne śniadanie bądź obiad bądź kolacja. Postarajcie się przynajmniej raz na jakiś czas przygotować ją wspólnie – ktoś obierze ziemniaki, ktoś inny pokroi warzywa, zaprawi mięso, nakryje do stołu.
Wspólne wyjście do kościoła na Mszę Świętą – ustalcie wspólną godzinę wyjścia na Eucharystię, usiądźcie razem w ławce, po Mszy znajdźcie jeszcze chwilę na spacer po okolicy – ideą tego dnia jest jedno: z w o l n i j
Wspólna wizyta u rodziny – w zależności od tego jak daleko macie do najbliższych postarajcie się w miarę regularnie spotykać. Ważne, aby wizyty nikogo nadmiernie nie obciążały – upieczcie wspólnie ciasto, które zjecie u babci itd.
ŚWIĘTOWANIE WIELKANOCY I BOŻEGO NARODZENIA
Święta Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia przysparzają corocznie dużo emocji, szczególnie u najmłodszych dzieci. Są jednak także ważnym momentem dla wszystkich dorosłych, którzy zapraszają do wspólnego stołu rodzinę, bliskich, krewnych, znajomych i przyjaciół nie bacząc na doznane urazy i przykrości. Święta dają okazję do wybaczania, do refleksji nad wybaczaniem, do rozpoczęcia wszystkiego na nowo, z czystym sercem i z otwartym umysłem.
Poza tym warto także pamiętać o kilku innych kwestiach.
Pamiętajmy o pojednaniu z Bogiem i innymi ludźmi przed świętami. Przystąpmy do sakramentu pokuty, pozbądźmy się grzechów, które ciążą. Otwórzmy się ponownie na miłość Ojca. Stwórzmy własne „małe tradycje”, np. wspólne pieczenie i dekorowanie pierniczków bądź mazurków, wspólne dekorowanie domu (oraz w przypadku świąt Bożego Narodzenia choinki), wspólne wypisywanie i wysyłanie kartek świątecznych. Razem przeżywajmy święty świąteczny czas i przygotujmy się etapami na przyjście Pana. Pielęgnujmy w najmłodszych przekonanie o wartości prezentu wykonanego własnoręcznie – zachęćmy do wykonania drobiazgów dla babć, cioć itd. Pokażmy jak dobrze i miło nie tylko otrzymywać, lecz przede wszystkim dawać.