Mówi się, że dzielona radość jest podwójną radością, a dzielony smutek jedynie połową smutku. We wszystkich sytuacjach, jakie spotykają nas w życiu istotne jest posiadanie wsparcia, bo dobrze jest mieć obok siebie kogoś, kto doskonale nas rozumie. Przeżywanie uczuć we wspólnocie daje jeszcze jedną korzyść: upewnia nas w świadomości, że naprawdę nie jesteśmy z nimi sami. To bardzo istotne, szczególnie w kryzysowych sytuacjach, którym często musimy stawić czoła.
Śmierć bliskich jest zawsze ogromnym wstrząsem, rani jednak zwłaszcza ta nagła i niespodziewana. Kiedy gaśnie życie maluszka, który często nawet nie zdążył poznać swoich mamy i taty, poczucie niesprawiedliwości wobec świata rośnie. Złość na każdy przychodzący dzień narasta w duszy, a głowa pełna jest pretensji i żalu na wszystko, co się stało. Trudno jest się nie pogubić w emocjach i zachowywać spokój, kiedy zrozpaczona dusza krzyczy i nie znajduje ukojenia. W takich chwilach ważne są spotkania i wspólna modlitwa. 15 października każdego roku i to na całym świecie gromadzi na Eucharystii rodziców, którzy przeżyli utratę swojego dziecka. Stawanie we wspólnocie przed obliczem Boga pozwala rozładować nagromadzone lęki i znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania. Daje również świadomość jak wielu innych ludzi doświadczyło tej bolesnej straty i spróbować – już nie samotnie, lecz wraz z innymi – układać swoje życie dalej.
15 października w Bazylice na Górze Świętej Anny odmówiliśmy różaniec, a tuz po nim rozpoczęła się Msza Święta, do której ks. Jerzy Dzierżanowski zaprosił Ojca Błażeja i to pod jego przewodnictwem sprawowano Eucharystię. Modliliśmy się w intencji osieroconych rodziców, prosząc Boga o siłę i odwagę do dalszego życia. W modlitwie wiernych wymieniono imiona wszystkich aniołków, które zostały umieszczone przez swoich rodziców w internetowej Księdze Dzieci Utraconych. O odpowiednią oprawę muzyczną zadbał franciszkański zespół dziecięcy „Loretino” z Głogówka, który swoim pogodnym śpiewem ogrzewał serca zgromadzonych.
Po Mszy Świętej z zapalonymi zniczami poszliśmy we wspólnej procesji na Symboliczny Grób Dziecka Utraconego, gdzie wysłuchaliśmy pokrzepiających słów ks. Jerzego Dzierżanowskiego, a również pięknej pieśni „Wierzę” wykonanej przez panią Malwinę. Był to wzruszający moment, w którym mogliśmy również osobiście wszystkim utraconym maluszkom szepnąć „dobranoc”.
Pragniemy bardzo podziękować Agacie Knieć za przygotowanie scenariusza uroczystości oraz klerykom z grupy Pro-Life za modlitwę i posługę podczas Mszy św. Serdecznie dziękujemy także Zespołowi Loretino z Głogówka pod kierunkiem Pana Stanisława Młynarskiego oraz Malwinie Sędkowskiej za uświetnienie liturgii przepiękną oprawą muzyczno – wokalną. Specjalne podziękowania kierujemy pod adresem księdza proboszcza, który umożliwił przeprowadzenie obchodów na terenie Sanktuarium. Dziękujemy też wszystkim przybyłym za obecność w tym wyjątkowym dniu i zachęcamy do modlitwy za zmarłe dzieci i ich rodziców oraz do odwiedzania Symbolicznego Grobu Dziecka Utraconego.
Sandra Bielska
[fb-like]