- nauk ogólnych, które składają się z ośmiu katechez (może to być realizowane w ramach 4 spotkań);
- wizyty w Poradni Życia Rodzinnego, w której odbywają się trzy spotkania z doradcą życia rodzinnego;
- dnii skupienia (zalecamy), które stanowią kompleksowe uzupełnienie przygotowania do małżeństwa.
Nauki ogólne
Zgłoście się na nauki przedmałżeńskie i dopasujcie ich termin do swojej dyspozycyjności i aktualnego miejsca zamieszkania! Możecie je odbyć w różnych miejscach naszej diecezji, pamiętajcie jednak, że chęć uczestnictwa musicie zgłosić do księdza proboszcza. Jeżeli w waszych parafiach rodzinnych nie są organizowane nauki przedmałżeńskie to możecie skorzystać z dowolnej formy i propozycji przygotowania do małżeństwa aktualnie proponowanych Wam w naszej opolskiej diecezji. Zdecydujcie zatem która forma jest dla Was najlepsza, biorąc pod uwagę jej przebieg – możecie wybrać spośród: spotkań w małych grupach, warsztatów, wieczorów dla zakochanych, spotkań warsztatowo-formacyjnych itd. Odradzamy logowanie się na stronach zapewniających przygotowanie do małżeństwa on-line, kuszących wydaniem szybko i od ręki stosownego zaświadczenia. Takie zaświadczenia są nieważne! Warto, abyście pamiętali, iż przygotowanie do małżeństwa to nie kurs zawodowy, który zależy „zaliczyć” lecz podjęcie odpowiedzialnej i przemyślanej decyzji o wspólnej drodze ku małżeństwu sakramentalnemu. Bardzo ważne, aby tą ścieżką iść RAZEM, bez pośpiechu, dając sobie możliwość przeżycia tego czasu w pełni i z należytą starannością.
Przygotowanie do małżeństwa to Wasz pierwszy krok w kierunku małżeństwa sakramentalnego i niesamowita inwestycja w związek! W czasie pierwszej wizyty u księdza proboszcza otrzymacie stosowne zaświadczenie na którym będzie potwierdzany Wasz udział w kolejnych spotkaniach. Jest ono ujednolicone i obowiązuje jeden wzór na terenie całej diecezji.
Ta część przygotowania, tak jak było do tej pory, jest całkowicie bezpłatna bez względu na to czy to odbywa się w parafii czy w ośrodku rekolekcyjnym. Jakiekolwiek opłaty są uzasadnione tylko w przypadku kosztów noclegu, wyżywienia czy organizowania spotkań w miejscach poza parafią i związane jest to z kosztami wynajęcia pomieszczenia i jego utrzymania.
W przypadku wyboru form przygotowania do małżeństwa poza naszą diecezją koniecznie wcześniej upewnijcie się u swojego proboszcza czy spełnia wymogi obowiązujące na terenie diecezji – jest zgodna z programem zatwierdzonym przez Referat Duszpasterstwa Rodzin.
Wizyta w Poradni Życia Rodzinnego
W ramach bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa jesteście zobowiązani do odbycia trzech wizyt w Poradni Rodzinnej. Każde spotkanie musi być potwierdzone w Waszym zaświadczeniu podpisem osoby prowadzącej (doradczyni lub doradca) posiadającej aktualną misję kanoniczną. Do tej pory opłata (najczęściej w formie ofiary) tej części przygotowania do małżeństwa była wnoszona przez narzeczonych bezpośrednio na spotkaniach ogólnych lub w poradni rodzinnej. Wychodząc naprzeciw postulatom samych narzeczonych i wielu osób pracujących w poradniach rodzinnych Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Opolskiej postanowiło ujednolicić i usprawnić dla całej diecezji wszystkie wymogi (również tego etapu) związane z przygotowaniem do małżeństwa.
Dlatego przed rozpoczęciem spotkań w Poradni Rodzinnej prosimy o wniesienie opłaty na rzecz Duszpasterstwa Rodzin w kwocie 140 zł od osoby wyłącznie na konto bankowe:
Tytuł wpłaty: NARZECZENI
Adres:
Diecezja Opolska – Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Opolskiej
Ul. Książąt Opolskich 19
45-005 Opole
Rachunek:
631240 5178 1111 0010 7036 7600
Wniesiona przez Was wpłata jest ogromnie cenną cegiełką wsparcia Duszpasterstwa Rodzin, którego jednym z najważniejszych zadań jest prowadzenie przygotowania do małżeństwa, wyposażenie Was w odpowiednie materiały i zapewnienie Wam w poradniach rodzinnych profesjonalnego wprowadzenia w tematykę odpowiedzialnego rodzicielstwa. Potwierdzenie wpłaty (lub kserokopię) należy przynieść na pierwsze umówione przez Was spotkanie w Poradni Rodzinnej. Dopiero wtedy doradczyni przekaże Wam przygotowane materiały i rozpocznie wprowadzenie w tematykę odpowiedzialnego rodzicielstwa.
Dni skupienia
Dzień skupienia stanowi element uzupełniający nauki ogólne oraz wizyty w poradni i pozwala na kompleksowe przygotowania do sakramentu małżeństwa. Stanowi również okazję do przeżycia pogłębionego sakramentu pokuty i pojednania.
Wybierzcie się do kancelarii parafialnej kościoła, w którym weźmiecie ślub. Dobrze jest zatelefonować wcześniej do parafii i dowiedzieć się w jakich godzinach jest czynna kancelaria (weźcie pod uwagę również okres urlopowy oraz świąteczny – wtedy kancelarie są czynne o nietypowych godzinach). Podczas rozmowy telefonicznej przekażcie, iż ma to być spotkanie związane ze spisaniem protokołu ślubnego – ksiądz będzie mógł zarezerwować dla Was czas, ponieważ przygotowanie tego dokumentu może zająć kilka chwil. Spotkanie tego typu powinno się odbyć ok. pół roku przed ślubem. Do kancelarii zabierzcie ze sobą komplet dokumentów:
- świadectwo bierzmowania (otrzymacie je w swoich kancelariach parafialnych; dokumenty ważne są przez 6 miesięcy)
- metrykę chrztu (otrzymacie je w swoich kancelariach parafialnych; dokumenty ważne są przez 6 miesięcy)
- ksero świadectwa ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej (tutaj ważna ocena z religii)
- zaświadczenie o uczestnictwie i ukończeniu kursu przedmałżeńskiego i spotkań w poradni rodzinnej (można donieść w późniejszym terminie)
- dowód osobisty
Na podstawie tych dokumentów oraz krótkiego kwestionariusza ksiądz spisze protokół przedślubny. Każdy z narzeczonych będzie poproszony na rozmowę na osobności z proboszczem, podczas której będzie odpowiadał na kilkanaście pytań. Nie należy się ich obawiać – należy jedynie szczerze i zgodnie z prawdą na nie odpowiadać. Po spisaniu protokołu zarezerwujcie termin Mszy Świętej i ustalcie z księdzem czas zapowiedzi przedślubnych. Otrzymacie również dokumenty, która służą do potwierdzenia spowiedzi przedślubnej oraz potwierdzenia ogłoszenia zapowiedzi w Waszych rodzinnych parafiach.
Udajcie się do swoich rodzinnych parafii, aby poinformować je o planowanym ślubie oraz poprosić o wygłoszenie zapowiedzi. Pamiętajcie, iż będziecie potrzebować dokumentu potwierdzającego wygłoszenie zapowiedzi w Waszych rodzinnych parafiach – musicie go odnieść proboszczowi parafii, w której odbywać się będzie Wasz ślub.
Co najmniej 3 miesiące przed ślubem idziecie do USC –od 1 stycznia 2015 roku może to być dowolny Urząd w Polsce! Do wizyty w Urzędzie ustalcie jakie nazwisko będzie nosiła narzeczona po zawarciu związku małżeńskiego. Poza tym weźcie ze sobą:
- dowód osobisty
- skrócony odpis aktu urodzenia (uzyskacie je w USC, którym byliście rejestrowani)
- wdowiec/wdowa przynosi ze sobą akt zgonu współmałżonka
USC wydaje zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa, które zaniesiecie przy najbliższej okazji do kancelarii parafialnej. Dokument jest ważny przez 6 miesięcy i jego wydanie wiąże się z opłatą skarbową w wysokości 84,00 zł – za akt małżeństwa. Opłatę uiszcza się w chwili składania dokumentów niezbędnych do wystawienia zaświadczenia do ślubu konkordatowego.
Na otrzymanej od proboszcza parafii, w której zamierzacie się pobrać dokumencie musicie uzyskać potwierdzenie odbycia spowiedzi przedślubnej. Spowiedź możecie odbyć w dowolnym kościele.
Dla Waszego spokoju możecie zorganizować dodatkowe spotkanie z proboszczem, podczas którego przekażecie księdzu dokumenty niezbędne do spisania aktu ślubnego: potwierdzenie odbycia spowiedzi przedślubnej oraz potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi przedślubnych, a także zaświadczenie potwierdzające odbycie nauk przedmałżeńskich.
Jest to dokument spisywany już przy obecności świadków – zazwyczaj tuż przed Mszą Świętą w intencji nowożeńców, ale możecie również przygotować go wraz z proboszczem na spotkaniu kilka dni wcześniej – wszystko zależy od tego jak ustalicie. Poproście świadków o przygotowanie dowodów osobistych – sami też weźcie swoje z sobą!