Co zrobić w sytuacji poronienia poza szpitalem, np. w domu?
W razie poronienia poza szpitalem, należy jak najszybciej udać się do szpitala bądź ginekologa. Konieczne jest również zabezpieczenie materiału po poronieniu.
Więcej szczegółowych informacji na temat postępowania w tej sytuacji oraz na temat zabezpieczenia materiału po poronieniu znajdziecie Państwo na poniższych stronach internetowych:
https://www.poronilam.pl/poronienie/poronilam-w-domu-i-co-dalej/
https://www.chcemybycrodzicami.pl/zabezpieczenie-materialu-po-poronieniu/
Czy przy poronieniu poza szpitalem można wezwać karetkę?
Wezwanie pogotowia ratunkowego powinno mieć miejsce tylko w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia bądź stanach nagłych mogących prowadzić do istotnego uszczerbku zdrowia. Do takich sytuacji zalicza się m.in. utratę przytomności, nagły ostry ból brzucha, masywny krwotok z dróg rodnych, czy gwałtownie postępujący poród.
Dlatego gdy mamy podejrzenie, że dochodzi do poronienia i towarzyszą mu wymienione wyżej objawy, np. utrata przytomności, ostry krwotok z dróg rodnych, to zasadne będzie wezwanie pogotowia ratunkowego.
Uprawnienia w sytuacji poronienia poza szpitalem
Uprawnienia opisane w poradniku wyżej przysługują także w sytuacji poronienia poza szpitalem. Wówczas placówką odpowiedzialną za wystawienie wszelkich niezbędnych dokumentów będzie odpowiadać szpital, do którego kobieta zgłosi się po poronieniu.