Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, mimo że od kilku lat tendencja martwych urodzeń jest spadkowa od kilku lat, nadal jest to aktualny problem. Zgodnie z medycznymi definicjami, jeżeli do utraty dziecka doszło przed 22 tygodniem ciąży, to mówimy o poronieniu. Natomiast po 22 tygodniu ciąży dochodzi do tzw. martwego urodzenia. Liczba urodzeń martwych w 2016 r. wynosiła 1,1 tysiąca. Dodatkowo Rada Ministrów w swoim sprawozdaniu z wykonywania oraz o skutkach stosowania w 2017 r. ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wskazała, że w roku 2017 odnotowano 40 886 poronień samoistnych. Szacuje się, że problem poronień dotyczy aż około 15% rozpoznanych ciąż.
Bez wątpienia rodzice, którym zbyt wcześnie przychodzi się rozstać z dzieckiem, przeżywają ogromną tragedię i często mają potrzebę upamiętnienia swojego dziecka.
Dlatego też od 15 października 1988 r. w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych. Tego dnia Amerykanie przypinają do ubrań różowo-błękitne wstążeczki. Modlą się w kościołach, składają kwiaty w szpitalach i na cmentarzach.
W Polsce Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest od 2004 r., za sprawą inicjatywy Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych – „Dlaczego” i portalu www.dlaczego.org.pl., który zaproponował, by 15 października poświęcony był modlitwie za zmarłe dzieci i ich rodziców. W świątyniach odprawiane są tego dnia specjalne Msze św., z zapalonymi zniczami, które symbolizują zmarłe dzieci. Znicze zapala się też na grobach dzieci.
A dlaczego akurat 15 października? Data ta jest symboliczna dlatego, że przyjmuje się, iż licząc od 1 stycznia do 15 października, mija 9,5 miesiąca – tyle trwa ciąża.
W naszej diecezji co roku, w okolicach 15 października, na Górze Św. Anny mają miejsce obchody Dnia Dziecka Utraconego. Podczas uroczystej Eucharystii ofiarowywane są modlitwy za rodziców dzieci utraconych. Aktualne informacje dotyczące obchodów Dnia Dziecka Utraconego zamieszczane są na niniejszej stronie internetowej.
W tym też celu na naszej stronie powstała Księga Dzieci Utraconych, do której można wpisywać imiona dzieci i rodziców, w intencji których 15 października zostaje odprawiona msza. W tym celu zachęcamy do zajrzenia do zakładki „Księga Dzieci Utraconych”.