15 października obchodziliśmy Dzień Dziecka Utraconego. Już od kilku lat diecezjalne obchody odbywają się w klasztorze ojców franciszkanów na Górze Świętej Anny. I w tym roku przed obliczem babci Pana Jezusa modliły się rzesze wiernych, a w prowadzenie Mszy Świętej i różańca włączyło się Duszpasterstwo Rodzin.
Miejsce obchodów Dnia Dziecka Utraconego jest nieprzypadkowe. Od połowy XV w. w Europie zachodniej św. Anna jako babka Jezusa i matka Maryi stała się szczególną opiekunką rodzin oraz kobiet bezdzietnych, matek i wdów. Szczególną misję w szerzeniu kultu świętej ma Bractwo Świętej Anny, które również uczestniczyło w sobotnich modlitwach i Eucharystii.
O godz. 18:00 rozpoczęła się modlitwa różańcowa, podczas której rozważaliśmy Tajemnice Radosne. Po każdej dziesiątce mogliśmy wysłuchać słów, które pobudzały do refleksji i zadumy, a jednocześnie korespondowały z przeżyciami związanymi z utratą dziecka. Chwilami trudne słowa mocno zapadały w pamięć, a zadawane na głos pytania – do Boga, do ludzi, do samego siebie – pozwalały na pogłębioną refleksję, która przygotowała do właściwego przeżycia Eucharystii.
O godz. 18:30 została odprawiona Msza Święta, którą celebrował ks. gwardian, wraz z braćmi sprawującymi posługę w Bractwie Świętej Anny oraz Diecezjalnym Duszpasterzem Rodzin, ks. Jerzym Dzierżanowskim.
Homilię ksiądz gwardian rozpoczął od rozważenia istoty ludzkiego mechanizmu do zadawania pytań. Już od dziecka stawiamy je z nadzieją na lepsze objaśnienie świata i tym samym zrozumienie go. Pytania nie omijają również tematów trudnych. Muszą się z nimi zmierzyć także rodzice osieroceni, po utracie dziecka, którzy w rozpaczy zadają je Bogu mówiąc: „Dlaczego akurat my?”. Ksiądz zwrócił uwagę, iż rodzice po stracie, jak i ich rodzina, ma prawo do zadawania tego typu pytań i do przeżywania swojej żałoby. Ważne jest jednak, aby pamiętać o jednym: w odpowiednim momencie zapytać: „Jak żyć dalej?” i próbować nad nim pracować, szukać nowych zadań dla siebie, żyć dalej. Jednocześnie ksiądz gwardian zapewnił o pamięci modlitewnej i podkreślił siłę płynącą z modlitwy i zawierzenia się Bogu.
Podczas modlitwy wiernych szczególnej opiece Aniołów Stróżów zostały polecone wszystkie dzieci zapisane w internetowej Księdze Dzieci Utraconych, która od 2013 roku jest prowadzona na stronie Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Opolskiej.
Po Mszy wszyscy chętni mogli uczestniczyć w procesji do Symbolicznego Grodu Dziecka Utraconego.
Sandra Narewska