AKT URODZENIA DZIECKA. PŁEĆ DZIECKA.
ZGŁOSZENIE W URZĘDZIE STANU CYWILNEGO.
Czy otrzymam akt urodzenia dziecka?
Tak, jeżeli możliwe jest ustalenie płci dziecka. Dla dziecka martwo urodzonego szpital sporządza kartę martwego urodzenia. Następnie, gdy można określić płeć dziecka, przekazuje tę kartę do Urzędu Stanu Cywilnego. Na jej podstawie Urząd sporządza akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. Dla dzieci martwo urodzonych nie wystawia się aktu zgonu! Akt urodzenia dziecka jest podstawowym dokumentem do ubiegania się o liczne świadczenia, które przysługują rodzicom Dziecka Utraconego (m.in. skrócony urlop macierzyński, zasiłek macierzyński, zasiłek pogrzebowy).
Co w przypadku, gdy nie można określić płci dziecka?
Zdarzają się sytuacje, w których do utraty dziecka dochodzi na tak wczesnym etapie ciąży, że nie można określić jego płci. Wówczas personel szpitala powinien poinformować matkę dziecka o możliwości dokonania badań genetycznych, które pozwolą ustalić płeć dziecka.
Gdy jednak tego nie zrobi, pamiętaj, że masz prawo zawnioskować o przeprowadzenie takich badań! Takie badania nie są jednak refundowane przez NFZ. Dlatego też koszt ich przeprowadzenia trzeba ponieść samemu. Koszt takich badań to ok. 400-500 zł. Pamiętaj, że koszty te można później wykazać we wniosku o przyznanie zasiłku pogrzebowego jako niezbędne koszty sprawienia pogrzebu. W efekcie, koszt badań okazuje się być refundowany przez ZUS w ramach zasiłku pogrzebowego, gdy go otrzymasz.
Prawne uzasadnienie dla takiego stanowiska wynika z wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe z dnia 17 lutego 2016 r. (sygn. akt VI U 462/15).
Gdy płeć dziecka będzie już znana, personel szpitala będzie mógł przekazać odpowiednią dokumentację do Urzędu Stanu Cywilnego. Następnie Urząd sporządzi akt urodzenia dziecka z adnotacją, że urodziło się martwe.
Ile mam dni na zgłoszenie faktu martwego urodzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego?
3 dni od dnia sporządzenia przez szpital karty martwego urodzenia.
Co jeżeli nie zgłosiłam/zgłosiłem faktu utraty dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego w ciągu 3 dni?
Jeżeli nie zgłoszono urodzenia w terminie 3 dni od dnia sporządzenia karty martwego urodzenia, kierownik USC sporządza sam, z urzędu akt urodzenia na podstawie otrzymanej od szpitala karty martwego urodzenia, z adnotacją o sporządzeniu aktu z urzędu, oraz informuje rodziców dziecka o jego sporządzeniu.
PRAWO DO POCHOWANIA DZIECKA. ZASIŁEK POGRZEBOWY.
Czy w sytuacji utraty dziecka mam prawo je pochować?
Tak, jako rodzic jak najbardziej masz prawo pochować swoje dziecko. Odbywa się to na podobnych zasadach jak zorganizowanie każdego innego pogrzebu.
Czy mogę zrezygnować ze sprawienia pogrzebu dziecku i pozostawić ciało dziecka w szpitalu? Czy ktoś je wtedy pochowa?
Tak, masz do tego prawo, jeżeli nie masz woli pochowania dziecka. Gdy rodzice rezygnują z pochówku dziecka, prawo do jego pochowania ma najbliższa rodzina (np. dziadkowie dziecka, dorosłe rodzeństwo dziecka). Gdy zarówno rodzice, jak i najbliższa rodzina rezygnują z pochówku dziecka, prawo do jego pogrzebania mają osoby trzecie, którym zależy na zadbaniu o los Dzieci Utraconych i dobrowolnie zobowiążą się do pochowania dziecka (mogą to być np. parafie, fundacje, szpitale, czy nawet pojedyncze osoby, niezwiązane z dzieckiem, które mają wolę je pochować).
Jednak gdy nikt z wyżej wymienionych osób nie zgłosi chęci sprawienia pogrzebu Dziecku Utraconemu, a ciało dziecka zostanie pozostawione w szpitalu, to obowiązek jego pochowania spoczywa na władzach miasta. W Opolu na cmentarzu w Półwsi (dzielnica miasta) jest wydzielone miejsce, gdzie raz w miesiącu miasto dokonuje pochówku Dzieci Utraconych, pozostawionych z różnych powodów w szpitalu.
Czy jako rodzicowi przysługuje mi zasiłek pogrzebowy?
Tak, gdy dysponujesz aktem urodzenia dziecka. Rodzicom dziecka, którzy zdecydowali się pochować swoje dziecko i są w posiadaniu aktu urodzenia, przysługuje zasiłek pogrzebowy w stałej wysokości 4000 zł (niezależnie od faktycznie poniesionych kosztów). Wniosek należy złożyć w siedzibie ZUS. Wzór wniosku dostępny jest pod adresem.
Pamiętaj, że jako koszty poniesione w celu sprawienia pogrzebu możesz wykazać koszty przeprowadzenia badań genetycznych!
Czy mam prawo pochować swoje dziecko, gdy nie dało się ustalić jego płci i nie mam jego aktu urodzenia? I czy wtedy mogę starać się o zasiłek pogrzebowy?
Tak, możesz pochować swoje dziecko, gdy nie ustalono jego płci i przez to nie został sporządzony akt urodzenia. Wówczas szpital na Twój wniosek wystawia kartę zgonu, która stanowi dokument, który następnie musisz okazać przy załatwianiu formalności niezbędnych do sprawienia pogrzebu.
Jednak w tej sytuacji, gdy nie dysponujesz aktem urodzenia dziecka, nie możesz otrzymać zasiłku pogrzebowego. Wynika to z faktu, że aby otrzymać taki zasiłek, w siedzibie ZUS należy złożyć wypełniony wniosek Z-12, w którym trzeba podać dane dziecka z aktu urodzenia (PESEL, imię oraz nazwisko dziecka).
Nie jestem rodzicem dziecka. Jego rodzice zrezygnowali z organizacji pochówku. Czy jako osoba bliska dla dziecka (np. babcia, dziadek, brat, siostra) bądź jako osoba postronna mogę pochować dziecko?
Tak, jeżeli rodzice z różnych przyczyn zrzekli się prawa do pochówku dziecka, to istnieje krąg osób, które mają jeszcze prawo pochować dziecko. Oprócz rodziny dziecka mogą być to osoby postronne, którym nie jest obojętny los dziecka utraconego i chcą zadbać o jego godny pochówek. Po więcej szczegółowych informacji na temat pochówku Dzieci Utraconych przez osoby inne niż rodzice zapraszamy do zakładki na naszej stronie „Informacje o pochówku Dziecka Utraconego dla osób innych niż rodzice dziecka”.
Czy w szpitalu mogą potraktować ciało dziecka jako odpad medyczny?
Zdecydowanie nie! Dziecko zmarłe przed narodzeniem zasługuje na godny pochówek i na godne traktowanie. Nie może być traktowane jako odpad medyczny. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz.U. 2001 poz. 1783) za zwłoki uważa się ciała osób zmarłych i dzieci martwo urodzonych, bez względu na czas trwania ciąży. Zatem traktować je należy jak każde inne zwłoki, a więc z należytym szacunkiem i godnością.
URLOP MACIERZYŃSKI. ZASIŁEK MACIERZYŃSKI.
URLOP DLA OJCA DZIECKA.
Czy jako matka dziecka utraconego mam prawo do urlopu macierzyńskiego?
Tak, jeżeli pozostajesz w stosunku pracy, masz prawo do tzw. skróconego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni (56 dni) liczonych od dnia śmierci dziecka, nie krócej jednak niż 7 dni od dnia śmierci dziecka. Pamiętaj! Niezależnie od tego, w którym tygodniu ciąży straciłaś dziecko, przysługuje Ci prawo do skróconego urlopu macierzyńskiego.
Czy muszę dostarczyć pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego po utracie dziecka?
Nie, nie musisz składać wniosku o udzielenie urlopu. Urlop przysługuje Ci automatycznie, z mocy prawa. Powinnaś jednak niezwłocznie powiadomić pracodawcę o urodzeniu dziecka. Zazwyczaj w niedługim czasie po porodzie powinnaś dostarczyć do zakładu pracy skrócony odpis aktu urodzenia dziecka albo jego kopię. Dokument ten potwierdza fakt porodu, a przy tym jest niezbędny do uzyskania zasiłku macierzyńskiego.
Czy w sytuacji utraty dziecka mogę otrzymać zasiłek macierzyński?
Tak. Zgodnie z prawem zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Możesz otrzymać zasiłek macierzyński, jeśli masz prawo do tzw. skróconego urlopu macierzyńskiego – czyli wtedy gdy utraciłaś dziecko i pozostajesz w stosunku pracy. W sytuacji martwego urodzenia ubezpieczona matka dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez 7 dni od dnia zgonu dziecka. Dokumentem niezbędnym do uzyskania zasiłku jest odpis skrócony aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że urodziło się martwe lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek bądź przez ZUS.
Nie mam aktu urodzenia dziecka, bo nie można było określić jego płci. Czy mam prawo starać się o zasiłek macierzyński?
Gdy nie dysponujesz aktem urodzenia, nie możesz starać się o zasiłek macierzyński. Możesz jednak starać się o zasiłek chorobowy, dostarczając uprzednio zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby.
Jestem ojcem dziecka utraconego. Czy mam prawo do urlopu ojcowskiego?
Nie. Prawo nie przewiduje urlopu ojcowskiego, ani tzw. tacierzyńskiego dla ojca dziecka utraconego. Przysługuje Ci jednak urlop okolicznościowy w wymiarze 4 dni – 2 dni przysługujących z tytułu urodzenia dziecka oraz 2 dni z tytułu pogrzebu. Urlop ten ma na celu ułatwić Ci załatwienie spraw urzędowych w USC, odebranie matki dziecka ze szpitala oraz załatwienie spraw związanych z organizacją pogrzebu.