Prawo do pochowania dziecka przez bliskich innych niż rodzice
Gdy rodzice z różnych przyczyn zrzekli się prawa do pochowania dziecka, prawo do pochowania dziecka mają pozostali bliscy dziecka, jak np. babcia, dziadek, siostra, brat.
Warto wówczas postarać się o pisemną deklarację od rodziców, w której oświadczą oni, że rezygnują z pochówku dziecka. Taka deklaracja będzie stanowić dowód dla szpitala, że rodzice jednoznacznie rezygnują z pochówku dziecka i że szpital może wydać ciało dziecka bliskim dziecka, którzy nie są jego rodzicami, a chcą mu sprawić pogrzeb. Oświadczenia te nie są konieczne, ponieważ najczęściej w większości szpitali rodzice, którzy rezygnują z prawa do pochowania dziecka pozostawiają pisemne oświadczenie na ten temat. Jednak takie dodatkowe oświadczenie będzie niezbitym dowodem na to, że szpital spokojnie może wydać ciało dziecka osobom bliskim, które nie są rodzicami dziecka.
Podstawa prawna:
Art. 10 ust. 1 Ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, t.j. Dz. U. 2017 poz. 912.
Prawo do pochowania dziecka przez osoby postronne
Zdarzają się sytuacje, że nikt z rodziny nie wyraża woli sprawienia dziecku pogrzebu, a ciało dziecka jest pozostawiane w szpitalu. Dla takich przypadków ustawa przewiduje możliwość pochowania dziecka przez osoby trzecie, niespokrewnione z dzieckiem, które dobrowolnie się do tego zobowiążą.
Dzięki takiemu rozwiązaniu, gdy nikt z rodziny dziecka nie wyraża woli zorganizowania pogrzebu, mogą się tego podjąć fundacje, parafie, szpitale na własną rękę, czy pojedyncze osoby, które pragną zatroszczyć się o los Dzieci Utraconych.
Osoby trzecie, które mają wolę pochowania dziecka utraconego i wiedzę, że nikt z bliskich nie zechce pochować dziecka, mogą zwrócić się z wnioskiem do szpitala o wydanie ciała dziecka i zobowiązać się do sprawienia dziecku godnego pochówku.
Podstawa prawna:
Ostatnie zdanie art. 10 ust. 1 Ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, t.j. Dz. U. 2017 poz. 912.
Zasiłek pogrzebowy dla bliskich dziecka
Rodzina dziecka, która podjęła się organizacji pogrzebu dziecka, może starać się o zasiłek pogrzebowy. W tym celu do siedziby ZUS należy złożyć wniosek Z-12, w którym wykazuje się poniesione koszty. Trzeba pamiętać, że aby starać się o zasiłek pogrzebowy, trzeba dysponować aktem urodzenia dziecka, ponieważ we wniosku należy wpisać imię, nazwisko oraz PESEL dziecka.
Rodzinie dziecka, która poniosła koszty sprawienia pogrzebu, przysługuje zasiłek w wysokości 4000 zł, niezależnie od poniesionych kosztów.
Wzór wniosku wraz ze szczegółowym opisem, jak wypełnić i złożyć wniosek oraz jakie dokumenty należy do niego dołączyć, można pobrać pod adresem.
Podstawa prawna:
art. 77 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, t.j. Dz. U. 2018 poz. 1270.
Zasiłek pogrzebowy dla osób postronnych, które dobrowolnie podjęły się pochówku
Zasiłek przysługuje również każdej innej osobie (nie-rodzinie), która pokryła koszty pogrzebu. Wówczas zasiłek jest wypłacany do wysokości wykazanych kosztów pogrzebu, nie więcej jednak niż 4000 zł.
W tym celu również należy złożyć wniosek Z-12 w siedzibie ZUS tak, jak zostało opisane wyżej.
Podstawa prawna:
art. 79 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, t.j. Dz. U. 2018 poz. 1270.